تاریخچه خودنویس

تاریخچه خودنویس

 

خودنویس یکی از نوشت افزارهایی است که از قدیم مورد استفاده و استقبال بوده است و به دلیل مزایایی که نسبت به قلم های دیگر داشته است به شدت مورد استقبال قرار گرفت و به اصلی ترین وسیله برای نوشتن تبدیل شد و تا سالهای سال به نوشت افزار شماره یک جهان تبدیل شد. برای اولین بار عباس ابن فرناس دانشمند بزرگ عرب اولین خودنویس را در جهان ساخت و از آن استفاده کرد و اولین سفارش ساخت خودنویس توسط خلیفه مصر در قرن دهم صورت گرفته است.

پس از گذشت هفت قرن یعنی در قرن هفدهم میلادی یک مخترع آلمانی توانست با استفاده از چند وسیله ساده که شامل تیغ جوجه تیغی ، چوب پنبه و پر بود یک خودنویس ساده بسازد. از جمله مشکلاتی که در خودنویس های اولیه مشاهده میشد این بود که وقتی جوهر خودنویس کم میشد فشار هوای موجود در مخزن جوهر نیز کاهش پیدا میکرد و اجازه خروج جوهر از خودنویس را نمی داد و عملا نمی توانستند با خودنویس بنویسند. همین مشکل باعث شد تا پیشرفت ساخت خودنویس ها تا چند قرن بدون دست خوردن باقی بماند.

بعدها و با پیشرفت خودنویس ها ، در آن از چیزی به نام پیش بر یا ذغال خودنویس استفاده شد که کاربرد آن در واقع اتصاف مخزن خودنویس به نوک آن و کنترل میزان جوهر خروجی بود. همچنین این قطعه باعث میشد تا فشار هوا در مخزن نیز کنترل شود و فشار هوا برای خروج جوهر به طور کامل تنظیم شود.