تفاوت خودنویس و خودکار

امروزه نوشت افزارهای مختلفی بوجود آمده که هر کدام ساختار و کارایی مختلفی دارند. همچنین قلم های مختلفی نیز وجود دارد که برای نوشتن از مدل های مختلف آنها استفاده میشود. در این مقاله میخواهیم به تفاوت دو نوع از مهمترین و پر کاربردترین قلم ها بپردازیم که عبارتند از خودکار و خودنویس که به طور کامل میخواهیم در مورد تفاوت این دو صحبت کنیم.

خودکار پرکاربردترین نوع قلم می باشد که امروزه در تمامی کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد. خودکار به دلیل قیمت ارزانی که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از کودکان که تازه نوشتن را یاد می گیرند تا افراد خوشنویس که به طور تخصصی با خودکار کار می کنند ، روزانه به این وسیله مراجعه می کنند و از آن در کارهای روزمره خود استفاده می کنند. از دلایل دیگری که باعث میشود تا خودکار پرکاربرد و محبوب شناخته شود این است که کار با آن بسیار راحت است و فقط کافی است که آن را در دست خود بگیرید و شروع به نوشتن کنید. به دلیل نوک آن امکان پخش شدن و ریختن جوهر بر روی کاغذ کم است. همچنین نگهداری آن نیز بسیار ساده می باشد و در اکثر خودکارها فقط کافی است تا درب خودکار را ببندید تا مانع از خشک شدن جوهر آن شوید و نیاز به نگهداری خاصی ندارد.

اما در مورد خونویس اگر بخواهیم توضیح دهیم باید بگوییم که خودنویس قیمت بالاتری نسبت به خودکار دارد. به دلیل ساختار آن و اینکه اکثر خودنویس ها کالای لوکس محسوب میشوند دارای قیمت بالاتری نیز می باشند. همچنین در بدنه و یا نوک بعضی از خودنویس ها از فلزات گرانبهایی همچون طلا و نقره نیز استفاده میشود که این نیز دلیل بر قیمت گرانتر نسبت به خودکارها می باشد. خودنویس برای خوشنویسی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و خوشنویسان فارسی و لاتین علاقه زیادی به استفاده از خودنویس دارند. از این نوشت افزار افراد حرفه ای تر و برای کارهای خاص استفاده میشود و یک وسیله برای انجام کارهای روزمره و به مقدار زیاد نمی باشد. به طور مثال از خودنویس برای امضاء کردن چک و یا نوشتن قراردادها استفاده میشود. از خصوصیات خودنویس ها باید به نحوه نگهداری آنها نیز اشاره کرد. جوهر خودنویس معمولا زودتر از خودکارها خشک می شوند و امکان پخش شدن جوهر آن نیز بیشتر است به همین دلایل مراقبت بهتر و بیشتری نیاز دارد.